Wstecz

Czym jest zapalenie mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych to powszechna dolegliwość, występująca zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Do jego rozwoju dochodzi zazwyczaj podczas golenia czy depilacji oraz na skutek niewłaściwej higieny i pielęgnacji skóry. Zrozumienie mechanizmu powstawania procesu zapalnego oraz wdrożenie odpowiednich środków zapobiegawczych może uchronić nas przed przykrymi dolegliwościami.

Mieszek włosowy jest miejscem (kanalikiem), z którego wyrasta włos. Do każdego z mieszków uchodzi gruczoł łojowy. Produkuje on łój, który na powierzchni skóry tworzy tzw. płaszcz lipidowy chroniący naszą skórę przed podrażnieniami. Neutralizuje również szkodliwe substancje i uniemożliwia ich wniknięcie w głębsze warstwy skóry.

W pewnych sytuacjach, na przykład podczas golenia, pocierania skóry, nadmiernej ekspozycji na promienie UV, czy przy użyciu drażniącego kosmetyku możemy uszkodzić ujście mieszka. Mamy wówczas do czynienia z zapaleniem mieszków włosowych.

W wyniku urazu mechanicznego oraz zaburzenia funkcji ochronnych, do mieszka włosowego łatwiej wnikają również drobnoustroje. Namnażając się w kanaliku, wywołują infekcję. Organizm reaguje wtedy naturalnym mechanizmem obronnym- stanem zapalnym.

Do najczęstszego czynnika etiologicznego infekcyjnego zapalenia mieszka włosowego zaliczamy bakterie z rodzaju gronkowców. Zakażenie zwykle wywołane jest przez gatunek Staphylococcus aureusgronkowca złocistego. Przyczyną infekcji mogą być również inne bakterie, a także grzyby, drożdżaki, wirusy, a nawet pasożyty (nużeniec).

Początkowym objawem zapalenia jest zaczerwienienie w okolicy mieszków. Może towarzyszyć mu delikatne pieczenie oraz świąd w obrębie uszkodzonej skóry. W późniejszym stadium zmiany chorobowe przybierają postać wyprysków- pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym lub ropą, często przebitych włosem. Nie zawsze jednak włos jest widoczny. Wykwity mogą być rozsiane lub zgrupowane. Umiejscawiają się na kończynach, pośladkach, w okolicach pachwin, szyi oraz twarzy.

Zapalenie mieszków włosowych (Folliculitis) często wiąże się z powikłaniami. Może przerodzić się w tak zwaną figówkę (Folliculitis chronica), czyli ropne zapalenie mieszków o charakterze przewlekłym, bądź czyraka. Czyrak (Furunculus) jest ropną postacią zapalenia okołomieszkowego z wytworzeniem czopa martwiczego w centralnej części zmiany. Cechuje się występowaniem nacieku zapalnego w otoczeniu mieszka włosowego, rumieniem oraz dużą bolesnością. Wykwit w postaci pęcherzyka zmienia się w bolesny guzek wypełniony treścią ropną. Pojedyncza zmiana utrzymuje się na skórze nawet kilkanaście dni, a proces gojenia może pozostawić po sobie przebarwienie lub drobną bliznę. Liczne czyraki określa się mianem czyraczności.

Przy wystąpieniu infekcyjnego, ropnego zapalenia mieszków stosuje się miejscowe antybiotyki. W przypadku rozsiania zmian oraz ich przejścia w stan przewlekły niezbędne będzie wykonanie wymazu oraz badania mykologicznego, które pozwoli określić czynnik etiologiczny. Nie wykluczona jest również konieczność wdrożenia leczenia ogólnoustrojowego (doustne antybiotyki lub preparaty przeciwgrzybicze).

Jak zapobiegać zapaleniu mieszków włosowych? Po pierwsze higiena!

Do zapalenia okołomieszkowego często dochodzi na skutek niewłaściwej higieny w trakcie lub po depilacji.

Jeśli używasz w domu maszynki do golenia, zapewne nie używasz jej jednorazowo. Robi tak większość z nas, jednak nie możemy wówczas zapominać o jednej ważnej rzeczy- dezynfekcji. Po goleniu, na ostrzu maszynki oprócz naszych włosów gromadzi się również martwy naskórek, resztki preparatu do golenia, balsamu, potu itp. Jest to doskonałe siedlisko dla bakterii i grzybów, które w wilgotnym otoczeniu łazienki namnażają się w zastraszającym tempie. Dlatego przed każdym użyciem oraz po każdym użyciu ostrze maszynki należy umyć pod bieżącą wodą i następnie spryskać płynem do dezynfekcji. Pilnuj również, by żaden z domowników nie dzielił z Tobą maszynki!

Nie drażnij świeżo wydepilowanej skóry. Staraj się jej zbyt często nie dotykać i nie drapać, a bezpośrednio po zabiegu noś przewiewne ubrania, by zapewnić skórze odpowiednią cyrkulację powietrza.

Po goleniu, zabiegu depilacji woskiem, epilacji laserowej, czy fotoepilacji nie korzystaj z basenu, sauny, solarium, czy siłowni. Są to miejsca publiczne, gdzie łatwo o zakażenie skóry. Dodatkowo pocenie się podrażnia skórę i często powoduje świąd, który prowadzi do drapania i jej mechanicznego uszkodzenia.

Do pielęgnacji wydepilowanych obszarów używaj preparatów o działaniu antybakteryjnym. Świetnie sprawdzą się też mydła z probiotykami oraz aloes, który łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie oraz przyspiesza regenerację naskórka (polecamy Wam Aloe Vera Gel Yasumi).

Bezpośrednio po zabiegu depilacji/epilacji skóry twarzy nie nakładaj makijażu! Podkłady oraz pudry zapychają ujścia mieszków włosowych, co sprzyja powstawaniu stanów zapalnych.

Uważaj również z ekspozycją skóry na promienie słoneczne. Po depilacji woskiem unikaj jej co najmniej przez 24h, a najlepiej do momentu aż całkowicie zejdzie podrażnienie. Po zabiegu epilacji laserowej nie opalaj się przez minimum 2 tygodnie, a w okresie letnim stosuj preparaty z ochroną przeciwsłoneczną 30 SPF. Najlepiej sprawdzi się YASUMI Calm & Protect Cream, który posiada filtr UV, a także składniki przeciwzapalne i nawilżające takie jak allantoina, aloes, witamina E oraz olej jojoba.

Regularnie złuszczaj i nawilżaj skórę. Peeling usunie martwy naskórek, co zapobiegnie wrastaniu włosków i zminimalizuje ryzyko powstawania zmian zapalnych. Odpowiednio nawilżona balsamem skóra jest mniej podatna na podrażnienia.

Zrozumienie mechanizmu powstania zapalenia mieszków włosowych oraz wdrożenie odpowiednich zwyczajów pozwolą Ci uniknąć niekomfortowych dolegliwości i cieszyć się gładką skórą.

Zadbaj o zdrową skórę z Yasumi!

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość. Polityka prywatności

Zadzwoń