Wstecz

Depilacja, a stosowanie antykoncepcji i hormonalnej terapii zastępczej.

W marcu 2022 Mobile Institute na zlecenie firmy Gedeon Richter Polska  przeprowadziło badanie na podstawie, którego powstał raport: Profilaktyka zdrowia kobiet”. Wynika z niego m.in., że antykoncepcję hormonalną (w formie tabletek, plastrów, zastrzyków, ringów, spirali) stosuje 62-72% kobiet w Polsce [1]. Zatem blisko 2/3 Polek.

Nie dziwi nas zatem fakt, że Wasze pytania: „Czy stosując antykoncepcję mogę poddać się zabiegom trwałej depilacji i będą one efektywne” oraz „Czy depilacja laserowa/ IPL może wpłynąć na działanie terapii antykoncepcyjnej?”  są jednymi z najczęściej nam zadawanych.

Czym jest antykoncepcja hormonalna?

Hormonalne środki antykoncepcyjne (HŚA) ze względu na największą skuteczność i wygodę to najpowszechniej stosowana metoda zapobiegania ciąży. Zaliczają się do niej: tabletki antykoncepcyjne, krążki dopochwowe, spirale domaciczne i plastry antykoncepcyjne czy zastrzyki antykoncepcyjne. W preparatach antykoncepcyjnych substancje czynne to syntetyczne odpowiedniki hormonów, takich jak estrogen oraz progesteron o różnym stężeniu. Ich działanie polega m.in. na hamowaniu owulacj, wprowadzając układ rozrodczy w swego rodzaju „uśpienie”.

Czym jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ)?

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) to jeden ze sposobów łagodzenia objawów przekwitania (menopauzy). W praktyce stosowane są dwa rodzaje terapii: monoterapia estrogenowa lub terapia łączona estrogenowo-progesteronowa. W obu przypadkach możliwe jest cykliczne lub stałe ich podawanie. Do popularnych sposobów podawania hormonów płciowych należą: tabletki doustne, wstrzyknięcia domięśniowe, plastry, kremy, żele oraz preparaty dopochwowe i domaciczne.

Czy tabletki antykoncepcyjne i HTZ są przeciwwskazaniem do wykonania trwałej depilacji?

Dlatego tak ważna jest szczegółowa analiza składu oraz poinformowanie kosmetologa podczas wywiadu o ich stosowaniu. Zapytasz dlaczego? Jak można przeczytać w niektórych artykułach naukowych mogą one wykazywać potencjalne działanie fotouczulające,  substancje estrogenowe zwiększają wrażliwość skóry na światło [2, 3, 4, 5], aczkolwiek wg badań przeprowadzonych przez Król negatywne zmiany skórne w postaci przebarwień zaobserwowane u kobiet podczas/po stosowaniu antykoncepcji hormonalnej stanowi zaledwie 11% [5].

Depilacja laserowa oraz IPL to obecnie jedne z najbardziej bezpiecznych i efektywnych metod trwałego usuwania niechcianego owłosienia. Czy kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą mogą korzystać z tych zabiegów i cieszyć się gładką skórą? Mamy dobrą wiadomość; mimo iż lista przeciwwskazań, dla tych zabiegów jest spora to na szczęście przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych oraz HTZ nie jest przeciwwskazaniem dla zabiegów depilacji laserowej czy IPL . Natomiast warto pamiętać, że na rynku dostępnych jest mnóstwo HŚA i HTZ, a ich składy mogą się różnić między sobą.

Podczas spotkania z kosmetologiem dokładnie omówicie ewentualne przeciwwskazania. Warto zabrać ze sobą z listą leków, suplementów i ziół które przyjmujesz. W razie wątpliwości ekspert poprosi Cię o skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym.

Czy wykonując depilację laserową/ IPL można zaburzyć skuteczność działania środków antykoncepcyjnych?

Obecnie brak jest danych literaturowych oraz badań w tym zakresie. Dlatego warto zapoznać się z treścią ulotki oraz charakterystyką produktu leczniczego czy nie zawierają żadnych ostrzeżeń związanych z możliwym wpływem zabiegów przeprowadzanych na powierzchni skóry takich jak depilacja laserowa lub IPL na działanie produktu.

Czy mając spiralę antykoncepcyjną można wykonać trwałą depilację bikini, okolicy brzucha?

Spirala antykoncepcyjna nazywana jest inaczej wkładką antykoncepcyjną, umieszczana pacjentce przez lekarza wewnątrz macicy. Obecnie stosowane są spirale miedziane oraz hormonalne. Mechanizm działania spirali antykoncepcyjnej zależy od jej rodzaju. Wkładki domaciczne zawierające miedź uwalniają jony miedzi do otoczenia, przez co wpływają na zmianę konsystencji śluzu, miedz działa również plemnikobójczo. Z kolei spirale antykoncepcyjne hormonalne działają poprzez stałe uwalnianie małej dobowej dawki lewonorgestrolu, który należy do progestagenów.

Jeśli stosujesz ten rodzaj antykoncepcji nie musisz się obawiać zabiegu trwałej depilacji laserem.  Światło lasera działa bowiem tylko w obrębie mieszków włosowych. Nie dociera do spirali i nie wpływa na jej działanie. Przy depilacji urządzeniem IPL, poinformuj kosmetologa o kwestii spirali.

Podsumowując:

– HŚA oraz HTZ nie jest przeciwwskazaniem do wykonania depilacji laserowej/ IPL

– koniecznie zgłosić swojemu kosmetologowi, że stosujesz antykoncepcję, HTZ oraz w jaki sposób.

– po każdym zabiegu bezwględnie pamiętaj o fotoprotekcji kremem Calm&Protect z SPF 30

– ciesz się piękną, gładką skórą na długie lata – a jeśli chcesz skorzystać ze specjalnej oferty depilacji przy umawianiu się na zabieg powiedz hasło BLOG.

Więcej informacji o fotouczuleniu i fototoksyczności znajdziesz w artykule [klik]

Źródło:

[1] https://ktociewyleczy.pl/wiedza/leczenie/diagnostyka-i-badania/11010-polka-u-ginekologa

[2] M. Kubiak, H. Rotsztein, Wpływ zmian hormonalnych u kobiet na występowanie zaburzeń pigmentacji skóry, Przegląd Menopauzalny 3/2012, s. 228-232

[3] M. Spodzieja i wsp., Zmiany hiperpigmentacyjne jako niepożądany efekt działania wybranych leków, Państwo i Społeczeństwo, 2014 (XIV) nr 1, s. 71-83

[4] M. Stuła i wsp., Wpływ doustnych środków antykoncepcyjnych na stan skóry, Kosmetologia Estetyczna, 1 / 2019 / vol. 8, s. 65-71

[5] M. Król, Wpływ antykoncepcji hormonalnej na organizm kobiety, Kosmetologia Estetyczna, 3 / 2018 / vol. 7, s. 289-294

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość. Polityka prywatności

Zadzwoń