Wstecz

Choroby tarczycy w odniesieniu do zabiegów trwałej depilacji

Według portalu Nauka w Polsce co piąta osoba w naszym kraju ma problemy z tarczycą. Problem ten dotyczy prawie 10 razy częściej kobiet, niż mężczyzn [1].

Jak podaje GUS w raporcie „Stan zdrowia ludności Polski” w 2019r. ta zachorowalność w dalszym ciągu wzrasta [2].   I rzeczywiście w naszych gabinetach obserwujemy, że coraz więcej z Was zgłasza problemy z tarczycą, i nie ma pewności czy depilacja laserowa lub IPL będzie dla nich bezpieczna ale i skuteczna. Postaramy się odpowiedzieć na Wasze obawy w tym artykule.

Czym jest tarczyca i dlaczego jest tak istotna dla organizmu?

Tarczyca jest nieparzystym gruczołem wydzielania wewnętrznego, umiejscowionym pod krtanią z przodu szyi, w jej dolnej części. Jest jednym z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego. A zbudowana jest z dwóch płatów, przypominających motyla. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa thyreos, oznaczającego tarczę [3].

Najważniejszym zadaniem tarczycy jest produkcja i wydzielanie do krwi hormonów: trójjodotyroniny (T3 ) oraz tyroksyny (T4) o działaniu zwiększającym metabolizm ustroju oraz kalcytoniny – hormonu peptydowego, zmniejszającego poziom wapnia we krwi, a wzmacniającego jego odkładanie w kościach. Poza tym hormony tarczycy działają na układ sercowo-naczyniowy, wpływają one na rozwój i czynność mózgu oraz układu nerwowego, metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów, rozwój nerek i układu kostnego, gospodarkę wapniowo-fosforanową, produkcję ciepła w organizmie. Można powiedzieć że jest to takie centrum regulacji pracy organizmu [4].

Kiedy i na co może zacząć chorować tarczyca?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta bo przyczyn i chorób tarczycy jest wiele. Przyczyną choroby może być samo zapalenie tarczycy, leczenie jodem promieniotwórczym, radioterapia okolicy szyi, przyjmowanie niektórych leków, znaczny niedobór jodu w środowisku czy wrodzona niedoczynność / nadczynność tarczycy. Do najczęstszych chorób tarczycy należą choroby związane z nieprawidłową produkcją hormonów przez tarczycę, czyli niedoczynność tarczycy i nadczynność. Niedoczynność tarczycy polega na niedostatecznej produkcji hormonów przez tarczycę, natomiast jej nadczynność odwrotnie – polega na nadmiernej produkcji hormonów. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, w przebiegu którego układ odpornościowy produkuje przeciwciała, które niszczą komórki tarczycy, co powoduje w konsekwencji zbyt małą produkcję hormonów tarczycy i jej niedoczynność.

Natomiast najczęstszymi przyczynami nadczynności tarczycy w Polsce są: choroba Gravesa i Basedowa oraz wole guzkowe toksyczne. Pierwsza to choroba o podłożu autoimmunizacyjnym, w której własne przeciwciała organizmu pobudzają tarczycę do produkcji hormonów, natomiast wole guzkowe toksyczne powstaje w wyniku niedoboru jodu. Inne choroby tarczycy to wole, czyli powiększenie tarczycy, w którym mogą występować guzki tarczycy; guzki tarczycy bez wola, czyli nieprawidłowa struktura tarczycy oraz nowotwory tarczycy [5].

Czy zaburzenia pracy tarczycy mają wpływ na stopień owłosienia ciała?

W przebiegu chorób tarczycy najczęściej obserwujemy nadmierną utratę włosów, łysienia telogenowe, plackowate. Ale pojawia się również problem hirsutyzmu, czyli nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet w miejscach hormonozależnych. Oprócz tradycyjnych metod usuwania owłosienia, np. depilacja woskiem, zbędne owłosienie możemy usunąć za pomocą lasera, światła IPL. Należy jednak pamiętać, aby proces leczenia był już unormowany [6]. Dowiedz się więcej na temat nadmiernego owłosienia.

Trwała depilacja – czy to możliwe gdy tarczyca choruje?

Depilacja laserowa i IPL dają możliwość najskuteczniejszego i najbezpieczniejszego usuwania owłosienia, czy można ją jednak wykonywać gdy nasza tarczyca choruje tu wszystko zależy od unormowania poziomu hormonów, pracy tarczycy i decyzji lekarza.

Należy pamiętać, że choroby tarczycy mogą (ale nie muszą) zmniejszyć skuteczność zabiegów depilacji laserowej czy IPL. ze względu na to, iż każdy przypadek jest inny, ciężko jednoznacznie wskazać, czy choroba tarczycy jest przeciwwskazaniem względnym, czy bezwzględnym. Warto pamiętać, by do każdego klienta podchodzić indywidualnie, z uwzględnieniem historii choroby i zaleceń lekarza prowadzącego.

Jeśli chodzi o autoimmunologiczne choroby tarczycy Hashimoto lub Gavesa Basedova IPL czy laserowe usuwanie owłosienia wymaga rozważenia, szczególnie, że jednym z powikłań, może być oparzenie. Z tego powodu należy zachować ostrożność podczas stosowania tej formy terapii w przypadkach chorób autoimmunologicznych. Warto sprawę skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Być może choroba będzie na tyle wyregulowana, że będzie można przeprowadzić serię zabiegów depilacji.

W przypadku, gdy tarczyca została usunięta również nie jest to bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu trwałej depilacji. Wszystko zależy od powodu usunięcia tarczycy, od czasu po operacji oraz decyzji lekarza prowadzącego.

Pamiętaj aby podczas przeprowadzanego wywiadu poinformować swojego kosmetologa o chorobach związanych z tarczycą – to bardzo istotny czynnik, który może mieć decydujący wpływ na przebieg usuwania owłosienia. Szczerość to klucz do sukcesu.

Wiele naszych Klientów mając problemy z gospodarką hormonalną, może cieszyć się z rezultatów zabiegów depilacji. Ponieważ ich gospodarka hormonalna jest uregulowana poprzez odpowiednie leczenie i opiekę endokrynologa. Czasami rozwiązaniem okazuje się wykonanie kilku zabiegów depilacji więcej niż miałoby to miejsce w przypadku osoby nie mającej problemów z gospodarką hormonalną gruczołu tarczycy.

Źródło:

[1] https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C84018%2Cekspert-co-piaty-polak-ma-problemy-z-tarczyca-czesciej-choruja-kobiety.html

[2] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/zdrowie/zdrowie/stan-zdrowia-ludnosci-polski-w-2019-r-,26,1.html

[3] Tłoczek K., Wpływ chorób tarczycy na skórę, Kosmetologia Estetyczna, 5 / 2015 / vol. 4, 441-443.

[4] Kuryłło M., Mojs E., Wpływ niedoczynności tarczycy na procesy poznawcze ze szczególnym uwzględnieniem uwagi i pamięci

[5] Podręcznik akademicki pod red. Prof. dr hab. Andrzeja Szczeklika, Choroby wewnętrzne tom 1, 2005 [6] Z. Adamski, A. Kaszuba: Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, Poznań 2008, 101, 177.

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość. Polityka prywatności

Zadzwoń