Wstecz

UV, SPF… hmm? Ochrona skóry!

Rynek kosmetyczny oferuje nam niezmierzoną ilość produktów z filtrem UV. Jak sami pewnie zdążyliście już zauważyć, wiele kremów przeznaczonych do pielęgnacji posiada oznaczenie „SPF”. Czy zastanawialiście się dlaczego stosowanie ochrony przeciwsłonecznej jest tak istotne? A może chcecie dokonać zakupu i nie wiecie jakie kryteria wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego preparatu?

Wybór odpowiedniego kremu chroniącego przed promieniowaniem UV to podstawa pielegnacji wiosenno-letniej

Czym jest promieniowanie UV?

By podjąć odpowiednią decyzję, który preparat przeciwsłoneczny wybrać, musimy cofnąć się do podstaw i zgłębić wiedzę na temat samego promieniowania słonecznego. Promieniowanie ultrafioletowe (UV) emitowane jest w sposób naturalny przez słońce, jednak w życiu codziennym mamy styczność również ze sztucznymi jego źródłami takimi jak: solaria, lampy ksenonowe, czy świetlówki w urządzeniach dezynfekujących. W zależności od długości fali, wyróżniamy trzy różne zakresy promieniowania UV. Każde z nich inaczej oddziałuje na nasz organizm.

UVC jest promieniowaniem o najwyższej energii, a co za tym idzie potencjalnie najbardziej szkodliwym. Jego większość jest jednak pochłaniania przez warstwę ozonową atmosfery, dzięki czemu nie zagraża nam w życiu codziennym.

UVB to promieniowanie, które bez trudu przedostaje się do naskórka, a częściowo nawet do skóry właściwej. To ono odpowiedzialne jest za charakterystyczny rumień kształtujący się po 12-24 godzinach od nadmiernej ekspozycji na słońce. Może powodować niebezpiecznie poparzenia słoneczne. Ponadto, aktywuje choroby nowotworowe skóry.

UVA swoją szkodliwość zawdzięcza wysokiemu stopniu penetracji. Ponad 90% tego promieniowania nie jest zatrzymywane przez atmosferę ziemską. Z łatwością przenika ono przez wszystkie warstwy naszej skóry, docierając aż do tkanki podskórnej. Równie ławo jak przez naszą skórę, UVA przedostaje się przez większość szyb samochodowych i okiennych. To ono inicjuje w naszej skórze reakcję obronną, której skutkiem jest opalenizna. Wykazuje działanie fotoalergiczne i fototoksyczne. Przyczynia się do powstawania wolnych rodników oraz rozszerzania naczyń krwionośnych (tzw. teleangiektazji). Co gorsza, uszkadzając nasze DNA, przejawia silne właściwości kancerogenne i mutagenne.

W zależności od długości fali, wyróżniamy trzy różne zakresy promieniowania UV. Każde z nich inaczej oddziałuje na nasz organizm.

Skład kosmetyków z filtrem – fotoprotekcja UVA i UVB

Do niedawna, chcąc uniknąć poparzeń i innych przykrych skutków opalania, produkowano kosmetyki zawierające filtry chroniące wyłącznie przed promieniowaniem UVB. Ta wybiórcza fotoprotekcja nie chroni nas jednak przez fotostarzeniem. Nie zabezpiecza również wystarczająco przed mutacjami i nowotworami skóry. Przy wyborze kosmetyku z filtrem UV niezbędne jest więc sprawdzenie, czy dany preparat ma odpowiednio szerokie spektrum działania i zawiera składniki chroniące zarówno przez promieniowaniem UVB, jak i UVA.

Weźmy pod lupę nasz kultowy preparat Calm & Protect Cream – codzienny krem do pielęgnacji twarzy i ciała SPF 30. W jego składzie wyróżniamy dwa rodzaje substancji fotoochronnych. Octocrylene chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVB. Dodatkowo, stabilizuje inne, użyte w kosmetyku składniki. W efekcie zabezpiecza preparat przed pogarszaniem jego jakości pod wpływem światła. Butyl Methoxydibenzoylmethane to z kolei filtr pochodzenia chemicznego, który absorbuje promieniowanie UVA. Polecany przez nas krem będzie więc chronił Waszą skórę nie tylko przed poparzeniami słonecznymi, ale również przed wspomnianym wcześniej fotostarzeniem oraz rozwojem nowotworów skórnych aktywowanych nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne.

Inne składniki kosmetyków z filtrem

Na skuteczność kosmetyków z filtrem wpływa nie tylko rodzaj zawartej substancji fotoochronnej, ale cała jego formuła. Warto wybierać produkty posiadające różne rodzaje filtrów, a także składniki wzmagające ich działanie i co najważniejsze, nie tracące swoich właściwości podczas ekspozycji na promieniowanie UV. W kremie Calm & Protect Cream takim składnikiem jest Tocopheryl Acetate- silny antyoksydant hamujący procesy starzenia wywołane słońcem oraz dymem papierosowym. Doskonale hamuje wytwarzanie wolnych rodników zarówno w naskórku, jak i w skórze właściwej. Wzmacnia naczynia krwionośne oraz naturalną barierę ochronną skóry, czyniąc ją mniej przepuszczalną dla szkodliwych czynników zewnętrznych. Wykazuje także zwiększoną trwałość w warunkach silnego promieniowania słonecznego.

Co ważne Calm & Protect Cream sprawdzi się również doskonale jako krem łagodzący po intensywnych kompielach słonecznych. Allantoina i aloes w nim zawarte nawilżą i złagodzą, a witamina E oraz olej jojoba zadziałają przeciwzapalnie na rozpaloną słońcem skórę.

SPF 15, 30, czy 50?

Wiesz już jakich składników szukać w kosmetykach fotoochronnych, ale co z wielkością SPF? SPF – ang. Sun protecitive factor wyraża zdolność prepratu do ochrony przed promieniowaniem UVB. Innymi słowy określa czas, o jaki kosmetyk opóźni wystąpienia poparzenia słonecznego. Dla przykładu krem oznaczony jako SPF 30 sprawi, iż rumień pojawi się na Waszej skórze 30 razy później, niż w przypadku, gdybyście nie zabezpieczyli jej filtrem przeciwsłonecznym. Co do skuteczności faktorów szacuje się je na: SPF 15 – 93%; SPF 30 – 97%; SPF 50 – 98%.

Skuteczność ochronną faktora SPF 30 przed promieniowaniem UVB szacuje się je na 97%

I na koniec najważniejsze – skuteczność kosmetyków z filtrem, a ich aplikacja

By preparat z filtrem działał skutecznie należy go aplikować na skórę w odpowiedni sposób i z odpowiednią częstotliwością. Czas jakiego substancje aktywne potrzebują, by zacząć działać fotoochronnie ocenia się na 15-20 minut. Pamiętaj więc, by nałożyć kosmetyk z odpowiednim wyprzedzeniem! Jeżeli Twoja ekspozycja na słońce będzie dość intensywna i masz zamiar spędzić dłuższy czas na świeżym powietrzu, dla zwiększenia skuteczności aplikację należy powtarzać co około 2 godziny.

Nasi specjaliści kładą szczególny nacisk na to, byście regularnie używali kosmetyków z filtrem ochronnym zwłaszcza w trakcie trwania serii zabiegów depilacji laserowych oraz po zabiegach naruszających barierę skórną takich jak peelingi chemiczne, mezoterapia czy mikrodermabrazja. Jednak każdy z nich z pewnością przypomni Wam jak istotne jest ich codzienne i systematyczne stosowanie. Promieniowanie UVA emitowane jest zawsze, niezależnie od pory dnia, czy pory roku. Aplikując kremy z filtrami UV będziecie mogli cieszyć się przede wszystkim zdrową, ale i młodo wyglądającą skórą na długie lata.

Pamiętaj również o regularnym stosowaniu kosmetyków z filtrem ochronnym zwłaszcza w trakcie trwania serii zabiegów depilacji laserowych oraz po zabiegach naruszających barierę skórną

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość. Polityka prywatności

Zadzwoń